Leonardo first a bádateľské aktivity
Od septembra sa pravidelne stretávame s pani učiteľkou Peťkou. Vždy má pre nás pripravené rôzne pokusy a môžeme sa tak na chvíľu stať malými vedcami. Spoločne sme si vyrobili lávovú lampu, priniesla nám ukázať živé dážďovky, vyrábali sme si lietadielka – dokonca aj lietajúci balón a obrovský wow efekt nastal, keď nám z papiera zmizli kresbičky. Popri našom bádaní sa s pani učiteľkou rozprávame po anglicky a učíme sa nové slovíčka.
S pani učiteľkou Peťkou aj naďalej skúšame rôzne pokusy a rozširujeme našu slovnú zásobu. Pozreli sme sa na zúbky magnetizmu. Veľa zábavy sme si užili pri výrobe vlastného bublifuku, či zázračnom miešaní farieb so saponátom. Hlavičky nám potrápil aj pokus, kedy sme zisťovali prečo oheň vo fľaši nehorí. V rámci aktivít LF sme na Žilinskej univerzite navštívili zážitkové centrum na popularizáciu vedy a techniky MOTIO. Vyskúšali sme si inovatívne aktivity, ktoré sú založené na experimentálnom učení.
Beseda s hasičmi
V rámci témy Malí záchranári, nás navštívili páni hasiči z Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí, obliekli sme si hasičskú bundu, prilbu, vyskúšali ako funguje termo kamera, držali v rukách prúdnicu aj hadicu. Chýbala nám už len voda! Vedeli ste, že iba kapitán - vedúci zásahu má červenú prilbu alebo čo robí hasič, keď nehasí? My to už vieme a veľmi sa nám to páčilo.
Stavať vlastný katapult alebo vystreliť raketu vysoko do vzduchu nemusí byť len snom malých bádateľov – pre našich zvedavých výskumníkov sa to stalo skutočnosťou! Spolu s pani učiteľkou Peťkou sme sa ponorili do sveta STEAM aktivít. Deti si samy skonštruovali malé katapulty z drevených paličiek, gumičiek a plastových lyžičiek. Učili sa pri tom nielen o princípoch mechaniky, ale aj o dôležitosti spolupráce, trpezlivosti a presnosti. Ich úlohou bolo odhadnúť silu pruženia tak, aby katapult vystrelil predmet čo najďalej. A verte, že súťaž v tom, komu doletí guľôčka najďalej, bola naozaj napínavá!
Potom prišla na rad raketa. Pomocou plastovej nádoby, vody a šumivej tabelty sme vytvorili chemickú reakciu, ktorá spôsobila skutočný "štart". Nechýbali ani pokusy s optikou a fyzikou – deti so zatajeným dychom, mysliac si že Peťka vie naozaj čarovať sme pozorovali ako v nádobe s vodou miznú naše nakreslené obrázky. A čo by to bol za deň bez farieb? Experimentovali sme so základnými farbami a zisťovali, čo sa stane, keď ich zmiešame. Deti sa tak hravou formou zoznámili s farebným spektrom, vytvárali si vlastné odtiene farieb.